Rodzaje i Zasada Działania Wtryskiwaczy


W układzie wtryskowym występują dwa główne rodzaje wtrysków, różniących się miejscem wtryskiwania paliwa; jest to wtrysk pośredni, lub bezpośredni. Wtrysk pośredni występuje wówczas, gdy w układzie wtryskowym występuje komora wstępna; system ten jest zastosowany w zdecydowanie większej część samochodów. Wtrysk zaś bezpośredni występuje wówczas, gdy paliwo bezpośrednio ze zbiornika podawane jest do cylindra; system ten jest coraz częściej stosowany w nowoczesnych modelach samochodów.

We wtrysku bezpośrednim z promieniowymi rozdzielaczowymi pompami wtryskowymi współpracują wtryskiwacze z rozpylaczami otworowymi, wśród których wymienić można: wtryskiwacze standardowe (z jedną sprężyną) oraz wtryskiwacze dwusprężynowe; obydwa rodzaje występują albo z zaworem iglicowym, albo bez niego. Wtryskiwacze standardowe składają się z następujących elementów: obsady mocującej, podkładki regulacyjnej, nakrętki mocującej, sworzenia naciskowego, sprężyny oraz kołka ustalającego. Dzięki umiejętnemu połączeniu powyższych elementów, sprężyna umiejscowiona w korpusie wtryskiwacza za pomocą czopu naciska na igłę rozpylacza (naciąg sprężyny decyduje o ciśnieniu otwarcia wtryskiwacza),a paliwo pod odpowiednim ciśnieniem przenoszone jest kanałem do otworu dopływowego. Podczas wtrysku igła rozpylacza jest unoszona przez paliwo, które wtryskiwane jest przez otwory w jej końcówce, bezpośrednio do komory spalania. Następnie ciśnienie wtrysku spada, sprężyna dociska igłę rozpylacza i wtrysk kończy się.

Wtryskiwacze zaś dwusprężynowe zostały zaprojektowane jako rozwinięcie wtryskiwaczy standardowych, uzupełnionych o dwustopniowy przebieg wtrysku, prowadzący do redukcji hałasu pracy silnika. W tym rodzaju wtryskiwaczy, dwie sprężyny umieszczone są jedna za drogą. Podczas wtrysku, na igłę rozpylacza działa najpierw jedna sprężyna, decydująca o ciśnieniu otwarcia wtryskiwacza. Za jej pośrednictwem następuje skok wstępny umożliwiający wtrysk niewielkiej ilości paliwa do komory spalania. Następnie, przy większych skokach, swoje działanie rozpoczyna druga sprężyna, która również zaczyna oddziaływać na igłę rozpylacza, dzięki czemu igła wykonuje pełny skok i wówczas do komory spalania zostaje wtryśnięta główna dawka paliwa.
Z kolei wtryskiwacze z zaworem iglicowym (nazywane także zamkniętymi) to takie, które oddzielają przewody wysokiego ciśnienia od komory spalania. Przeciwieństwem są wtryskiwacze otwarte, w których nie ma żadnego zamknięcia na drodze przepływu paliwa z pompy wtryskowej do wylotu rozpylacza.

Inne odmiany wtryskiwaczy to: wtryskiwacz czopikowy oraz wtryskiwacz otworowy. Wtryskiwacz czopikowy charakteryzuje się tym, iż wtryskuje paliwo, które opływając czop iglicy odchyla się w stożek i tworzy strugę z kroplami średniej wielkości. Wśród tego typu wtryskiwaczy wymienić można: wtryskiwane czopikowe z czopikiem cylindrycznym, bądź z czopikiem stożkowym. Z kolei wtryskiwacze otworowe tworzą otwór wyjściowy dla paliwa w formie prostego wiercenia, którego ujście zamyka zawór płytkowy, nie mający wpływu na formowanie strugi paliwa.

Wtryskiwacze - Rodzaje Wtryskiwaczy, Zasada Działania Wtrysków

Wtryskiwacze – Rodzaje Wtryskiwaczy, Zasada Działania Wtrysków