Naprawa Wtryskiwaczy Common Rail


Common Rail to system obecnie najczęściej stosowany w bezpośrednim wtrysku paliwa w silnikach diesla (wysokoprężnych). CommonRail zastąpił w silnikach stosowane tradycyjne sekwencyjne pompy paliwa. Dzieki temu ciśnienie paliwa tłoczonego jest niezależne od obciążenia, prędkości obrotowej. W ten sposób podawane jest paliwo bezpośrednio na wtryskiwacze które sterowane elektronicznie wtryskują paliwo do komory spalania. W silnikach sotusje się systemy common rail II generacji oraz common rail III generacji.

Silniki wykorzystujące system wtryskowy common rail dla prawidłowego działania wymagają przede wszystkim wysokiej jakości oleju napędowego, ponieważ wtryskiwacze pracują pod wielkim ciśnieniem, przez co nawet najmniejsze zanieczyszczenie paliwa może powodować uszkodzenie wtryskiwaczy, pompy wtryskowej lub całego układu wtryskowego. Silniki te są oczywiście polecane przez fachowców z uwagi na zdecydowaną przewagę zalet nad wadami (cena zakupu ich może jest wysoka, jednak znacznie tańsza jest dalsza ich eksploatacja – dopóki nie trafimy na powążną usterkę układu wtryskowego, turbiny lub turbosprężarki), jednak doradzają, aby samochód z common rail nabywać, ale albo nowy, albo używany, ale z dokładnie zdiagnozowanym silnikiem, udokumentowanym przebiegiem i książką serwisową. Naprawa bowiem silnika z common rail możliwa jest jedynie w autoryzowanych serwisach, wyposażonych w specjalistyczną aparaturę pomiarową i oprzyrządowanie, a ponadto niektórych podzespołów w Polsce w ogóle się nie naprawia, tylko odesłać je należy do naprawy aż do producenta.

Przodującą w naprawie wtryskiwaczy CommonRail jest firma Delphi, która zaopatruje w swoje urządzenia diagnostyczne specjalistyczne warsztaty samochodowe na całym świecie. Dostarcza ona nie tylko urządzenia diagnostyczne do testowania common rail ale także części zamienne, dane, organizuje szkolenia z diagnostyki wtryskiwaczy. Wtryskiwacze Common Rail Delphi stosowane sa między innymi w takich markach samochodów jak Ford, Citroen, Kia, Hyundai, Renault, Jaguar.

Popularnym na rynku zestawem diagnostycznym Delphi jest zestwa YDT500, którzy przeznaczony jest do co raz prężniej rozwijającego się rynku maszyn rolniczych, traktorów, koparek, maszyn budowlanych oraz pojazdów ciężkich. Zestaw ten jest zresztą przeznaczony głównie dla maszyn rolniczych i samochodów ciężarowych. Jego zaleta jest kompatybilność z zestawami diagnostycznymi firmy Bosch, Denso, Catepillara. Mozna go stosować do diagnostyki silników John Deere, Volvo, Iveco.

MotoSerwis Wtryskiwacze - Regeneracja i Naprawa Common Rail

MotoSerwis Wtryskiwacze – Regeneracja i Naprawa Common Rail